Consew 744R30-AL(N) Pneumatic Foot Lift Extra Heavy Duty Single Needle Compound Walking Foot 30" Long Arm Sewing Machine with Table and Servo Motor
Sale
  • In-House Experts We know our machines!
  • Financing Available Buy Now, Pay Later
  • Fast Delivery We're in Florida!
Consew
Consew 744R30-AL(N) Pneumatic Foot Lift Extra Heavy Duty Single Needle Compound Walking Foot 30" Long Arm Sewing Machine with Complete Fully Assembled Table and Servo Motor Included
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
744R30-AL(N)
Condition:
New
Needle:
1-needle
Feed:
Puller Feed
Hook:
Vertical-axis Hook
Stitch Shape:
Straight Stitch
Stitch System:
Lockstitch
Workspace:
Long Arm
Function:
Automatic Functions
Adding to cart… The item has been added
Description
Complete Package: Machine Comes Fully Assembled with Table, Stand, and Servo Motor
Available in model 744R30P with puller feed and model 744R30-AL(N) with Backtack and Reverse.
MACHINE APPLICATION:
  • Suitable for stitching double seams and lap seaming.
MACHINE FEATURES:
  • Compound feed, walking foot mechanism insures positive and even feeding of the material.
  • Safety clutch protects the hooks from being damaged in case of accidental strain
  • Reverse feed operated by foot pedal
  • Centralized arm lubrication
  • Reservoir-oiled hooks with micrometric control valve
  • Presser foot locking lever
  • Built-in bobbin winder
  • Push button stitch regulator
  • Extra heavy duty top shaft with four ball bearings for support
  • High lift
  • Front handwheel (on 30" arm) allows for easy positioning of the needle(s)
MACHINE SPECIFICATIONS:
  • Number of Needles: 1 (Single)
  • Feeding Mechanism: Walking Foot
  • Workspace: Long Arm
  • Standard or Full Function: Standard Functions
  • Speed, Max (S.P.M.): 1500
  • Clearance Under Presser Foot: 25/32" (20mm)
  • Stitch Length: 25/64" (10mm)
  • Arm Length: 30"
  • Needle: 7x3 (DYx3)
  • Bobbin: 70141
  • Bed Size: 33 5/16" x 9 1/16" (846mm x 230mm)
  • Stitch Type: 301
  • Hook: 70140
THE ADVANTAGES OF A SERVO MOTOR:
  • Silent and use up to 90% less power than clutch motors