 Consew P1510RBL-18 Single Needle Walking Foot Lockstitch Sewing Machine with Table and Servo Motor
Sale
  • In-House Experts We know our machines!
  • Financing Available Buy Now, Pay Later
  • Fast Delivery We're in Florida!
Consew
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
P1510RBL-18
Condition:
New
Needle:
1-needle
Stitch System:
Lockstitch
Workspace:
Standard Workspace
Function:
Standard Functions
Feed:
Unison Feed
Hook:
Vertical-axis Hook
Stitch Shape:
Straight Stitch
Adding to cart… The item has been added
Description
Complete Package: Machine Comes Fully Assembled with Table, Stand, and Servo Motor
The Consew P1510RBL-18 is a high-speed, single needle, walking foot, lockstitch machine with an 18" workspace. This machine is the plain version and requires an appropriate size table, stand, and motor. An optional kit is available for an automatic foot lift (part# 285A1510), which must be used with motors such as the Consew CSM3002 and CSM4002. The kit includes a solenoid cylinder, an electric air switch solenoid valve, an air regulator with dryer, and air line tubing.
MACHINE APPLICATIONS:
  • Automotive, marine, leather, canvas, and general upholstery
MACHINE FEATURES:
  • Large Top Load Bobbin(s)
  • Vertical Access Hook(s)
  • Built-in Bobbin Winder
  • Walking Foot
  • Reverse
  • Semi-Automatic Oiling
MACHINE SPECIFICATIONS:
  • Speed, maximum: 2000 - 2500 spm (*Speed depends on thread, material, and operation)
  • Clearance Under Foot: 9/16" (14mm)
  • Needle: 135 x 17 (DPX17)
  • Stitch Length; Max.: 9mm Adjustment By Dial
  • Presser Foot Lift By Hand: 9 mm / By Knee: 16mm