(No reviews yet) Write a Review
SKU:
P1206RB-1
Condition:
New
Needle:
1-needle
Feed:
Unison Feed
Hook:
Horizontal-axis Hook
Stitch Shape:
Straight Stitch
Stitch System:
Lockstitch
Workspace:
Standard Workspace
Function:
Standard Functions
Adding to cart… The item has been added
Description
Consew Premier P1206RB Compound Feed Walking Foot Sewing Machine with Table and Servo Motor​
Complete Package: Machine Comes Fully Assembled with Table, Stand, and Servo Motor
MACHINE APPLICATIONS:
MACHINE FEATURES:
  • Oil Pump System with Pump, Oil Pan and Adjustable Oil Flow
  • Adjustable Oil Gauge
  • Reverse
  • Large Horizontal Axis Hook and Side-Loaded Bobbin
  • Adjustable Upper Thread Tension
  • Locking Stitch Regulator
  • Built-In Bobbin Winder
MACHINE SPECIFICATIONS:
  • Speed, Max. (S.P.M.): 3000 *Speed depends on thread, material and operation.
  • Presser Foot Lift: By Hand- 5/16" (8 mm) / By Knee- 5/8" (16 mm)
  • Needle Bar Stroke: 1-29/64" (37 mm)
  • Stitch Length, Max: 3.6 s.p.i. (7 mm)
  • Work Space: 10-1/4" x 4-3/4" (260 x 120 mm)
  • Needle: 135 x 17
THE ADVANTAGES OF A SERVO MOTOR:
  • Silent and use up to 90% less power than clutch motors